תפוז טירטורים

אחד הכלים למדידת ידידותיות של תהליך במערכת הוא מדידת כמות הפעולות שיש לעשות על מנת להגיע מתחילת הפעילות אל סופה. כאשר מוסיפים על גבי מערכת קיימת, פעמים רבות מתוך נוחות, עצלנות או חוסר חשיבה קדימה (או אולי מתוך חשיבה מכירתית דווקא, שיקול מאוד מכריע לצערנו באינטרנט הישראלי) עושים שימוש במערכות קימות במקום לשכתב תהליכים ואחת הדוגמאות המצוינות לנושא, היא מערכת העידכונים של תפוז על תגובות בבלוגים.

כאשר כותבים תגובה בבלוג כלשהו בתפוז יש צ'ק בוקס קטן המאפשר לקבל עדכונים על תגובות לתגובה. כאשר מישהו יכתוב תגובה ישירה לתגובה שלך, הודעה תישלח אלייך למייל על מנת לעדכן אותך. הזרימה ההגיונית של התהליך היא כתיבת תגובה -> שליחת מייל עם קישור -> הקלקה על הקישור -> צפיה בתגובה. לא רק שהתהליך הזה הוא הגיוני, אלא שמשתמשי הפורומים של תפוז בוודאי מכירים אותו היטב. כאשר מישהו מגיב להודעה בפורומים, נשלח קישור ישיר אל תיבת הדואר של המשתמש. משום מה, במקום ליישם את הפונקציונאליות הזו גם בתגובות לפוסטים, בחרו לממשק את המערכת הזו עם מערכת המסרים של תפוז ולא עם תיבת הדואר של המשתמש, ככה זה נראה:

שלב ראשון: הודעה בתיבה

הן מערכת הפורומים והן מערכת הבלוגים תודענה לך (על פי בקשה מראש כמובן) על תגובה להודעה, הנה מספר קריטריונים להשוואה

קריטריון פורומים בלוגים
השולח תפוז אנשים תפוז מסרים
כותרת תגובה להודעתך בנושא: < כותרת> מסר חדש בתפוז: קיבלת תגובה להודעה שלך בבלוג
קישור ישירות להודעת התגובה עמוד ראשי של מערכת המסרים

אז מה אפשר ללמוד מהמייל שנשלח?
ראשית, שם השולח, בעוד שהפורומים שולחים דרך מערכת "תפוז אנשים" הבלוגים נשלחים דרך מערכת "תפוז מסרים". אלו שתי מערכות נפרדות כאשר מערכת המסרים היא ותיקה יותר למיטב זכרוני וגם עדכונים מהפורומים עשו בה שימוש בעבר.
שנית, כותרת ההודעה, בעוד שההודעה של הפורומים היא אינפורמטיבית ומכילה את נושא ההודעה שלך, הרי שההודעה של מערכת המסרים חסרת כל אינפורמציה מלבד העובדה שמדובר בתגובה לתגובה בבלוג. זה פחות מטריד אותי כמשתמש מזדמן, אבל עבור משתמשים פעילים שמקבלים לא מעט התראות בנושא, חוסר האינפורמטיביות יכול להיות מעיק שכן הוא לא מאפשר לסנן בין ההודעות הרלוונטיות יותר לפחות. הסיבה לחוסר האינפורמציה אולי תלויה בסיבה השלישית – בעוד שההודעה של הפורומים מתיחסת להודעה ספציפית ומפנה להודעה ספציפית, כל ההודעות של תפוז מסרים מפנות אל תיבת המסרים עצמה ולא אל ההודעה הרלוונטית.

אגב, גם תוכן ההודעה בפורומים מכיל הרבה יותר אינפורמציה כגון כותרת ההודעה העוקבת ומי שלח אותה, כאשר ההודעה של הבלוגים היא סתומה למדי מבחינת תוכן.

שלב שני – תיבת המסרים
אם אתם מחוברים, יחסך מכם שלב ההתחברות למערכת, אבל אם אתם כמוני, גולשים ממספר מחשבים ולא נשארים מחוברים בתום השימוש אזי תאלצו לבצע התחברות למערכת על מנת להגיע אל תיבת המסרים. אילו הלינק היה לוקח את המשתמש ישירות אל ההודעה הרלוונטית דיינו, אבל החטא האמיתי פה הוא שההפניה היא אל המסך הראשי של תיבת המסרים. כאמור, עבור אנשים שכמותי אין בעיה לאתר הודעה ספציפית אבל עבור אנשים פעילים במיוחד במערכת לאתר את המסר הרלוונטי יכול להיות בעייתי.

אגב, גם בתוך תיבת המסרים התיאורים הם עלומים – "לפי בקשתך אנו מודיעים לך כי התקבלה תגובה על הודעתך בקישור הבא: [קישור] לצפייה בתגובה לחץ על הקישור.". אילו לפחות כקישור היה מופיע מידע כמו שם הבלוג המדובר, שם הפוסט המדובר או כל מידע אינפורמטיבי אחר, ניחא – אבל הקישור הוא למעשה הכתובת בלבד ותו לא.

שלב שלישי – באנר

זו בטוח דרישה של אנשי המכירות, אבל אחת המעצבנות, די לטרטר את המשתמש במערכת. תנו לראות את התוכן בבקשה – יש ללחוץ על לדלג או להמתין לטעינת העמוד.

שלב רביעי – הצגת ההודעה
זו הנחלה המובטחת, סוף סוף ניתן לקרוא את ההודעה, בערך. בוודרפרס למשל, ניתן להגיע אל תגובה ישירות בעזרת הוספה של #comment-X בסוף הקישור. במקרה כזה יפתח החלון ישירות על התגובה הספציפית, בתפוז לעומת זאת הלינק מפנה אל הדף עצמו ועכשיו המשתמש צריך לגלול על מנת למצוא את התגובה שלו ואת התגובה אליה. אם מדובר בבלוג נידח עם מיעוט תגובות אין הרבה בעיה, אבל בבלוג פופולארי עם כמות תגובות מכובדת, האיתור הזה יכול להעיק.
במערכת הפורומים יש מספר צבעים לכותבים – כחול למנהלים, אדום לנציגים / מכובדים, שחור לכל הכותבים. עבור משתמש מחובר יוצג שם המשתמש שלו בכיתוב מודגש (bold) על מנת להקל עליו למצוא את התגובות שלו בעמוד. במערכת התגובות של הבלוגים לא קיימת פונקציונאליות כזו, הכינוי של בעל הבלוג מופיע בצבע, של כל שאר הכותבים בשחור רגיל. די מרגיז בעיקר בגלל העובדה שכבר דרשו ממני להתחבר למערכת ורק כותבים רשומים לתפוז יכולים להגיב בבלוגים.

אז למה זה מעיק
כפי שהוסבר, התהליך של עדכון בבלוגיה מצריך דילוג בין 4-6 עמודים שונים, לעומת בין קליק אחד לשניים במערכת הפורומים (גם הפורומים מציגים לפעמים באנרים בכניסה להודעה דרך קישור). קריאה של תגובה בבלוג מחייבת את המשתמש להתחבר אל המערכת, פעולה שאינה נדרשת בקריאת תגובה בפורומים.
אחת הסיבות הכי מעיקות, היא רמת הנפוצות של גלישה סלולארית. מכשיר האנדרואיד שלי מסתנכרן ישירות מול התיבה של בג'ימייל ומציג את ההודעות, לחיצה על הלינק פותחת את הדפדפן בעמוד הנדרש. אם מדובר בהודעה של פורום הרי שחווית השימוש היא כמעט רציפה, אם לעומת זאת מדובר בתגובה בבלוג, הרי שהתהליך הופך להיות מעיק ואף מייגע – בעיקר שלב ההתחברות למערכת.

בפועל, לא ממש ברור לי מדוע בחרו בתפוז לממשק את התגובות למערכת של תפוז מסרים ולא למערכת של תפוז אנשים מלבד להניח שבגלל שהמערכת של תפוז מסרים היא ותיקה יותר ואחת מנדבכיה של תפוז היה טבעי יותר לתפוז להתממשק אליה ולא למערכת העידכונים במייל. כך או כך מדובר בתהליך פשוט שהפך למסורבל ואף מטרטר.

לדרג את הפוסט
0

Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *