מחשבות על סוני אריקסון

כשהתגייסתי לצהל, אי שם בשנת 1996, החליטו הורי שהגיע הזמן לצייד אותי גם במכשיר סלולארי. המבחר לא היה גדול במיוחד וכך קיבלתי לידי מכשיר מנגו של מוטורולה ברשת פלאפון (לא שהיו חברות אחרות אז). הרבה דקות שיחה חלפו מאז וגם לא מעט מכשירים עברו תחת ידי, אבל אם מישהו יבקש ממני אי פעם לעשות רשימה של כל המכשירים שבאמת רציתי היא תכלול בתוכה 4 מכשירים בלבד. הראשון ברשימה היה מכשיר ה elite של חברת מוטורולה – הוא היה דק, היה לו משיבון פנימי ויותר מזה – שורת התצוגה שהתבססה על תאורת שמיניות (8 פעמים הספרה 8 כשכל מספר מוצג ע"י הדלקה וכיבוי של הנוריות הרלוונטיות) הוחלפה בשתי שורות "משוכללות" שבוססו על מטריצה של נוריות קטנות. היום זה נראה כמו שידרוג מטופש, אבל באותה התקופה כשכולם הסתובבו עם בטונדות ביד ה elite היה סוג של סמל סטטוס.
המכשיר השני ברשימה, היה הסוני אריקסון W800, תכננתי לרכוש אותו בנסיעה להונגריה מתוך תקווה ששם הוא יעלה פחות, לצערי לא הצלחתי למצוא את הדגם הזה באף חנות סלולר שכיבדה את עצמה ולכן רכשתי אותו דרך סלקום בתוכנית תשלומים מזעזעת שרק לא מזמן הסתיימה.
המכשיר השלישי הוא הנוקיה N95 בו אני משתמש כיום והרביעי הוא הפאלם פרי שאני מקווה שיגיע לפה בייבוא צידי לזה של חברת פלאפון כי אין מצב שאני עובר לחברה האומללה הזו שמנסה לשווק לי GSM – רשת שנפרסה ע"י אורנג' בשנת 98 – כמוצר חדשני ויחודי.

ה Satio - עם מצלמת 12.1 מגהפיקסל
ה Satio – עם מצלמת 12.1 מגהפיקסל
אתמול, קיימה סוני אריקסון מסיבת עיתונאים והציגה את ליין המכשירים החדשים שלה. בין המכשירים ניתן למצוא את ה satio שמצוייד במצלמת 12.1 מגה פיקסל, את ה Aino שהוא סוג של מכשיר מולטימדיה מפלצתי ואת ה Yari שמנסה להוות תחליף כלשהו ל Wii עם משחקים מבוססי מצלמה ו/או חיישני תאוצה. היו שם עוד כמה גאדג'טים חביבים, כגון אוזניות בלוטות' סטריאו מזעריות שגרמו לי לתהות איך מטעינים אותן (השקע מוצנע בתוך האוזניה עצמה) אבל עיקר ההמולה הייתה בעיקר סביב ה Satio שגרם למיטב העיתונאים להזיל עליו ריר. אבל לא זו הנקודה, את ימי ככתב טכנולוגיה עזבתי כבר מזמן ומי שבא לחפש פה סקירה על המוצרים מוטב שיחפש באתרי הטכנולוגיה השונים, החברה של גאדג'טי למשל עשו עבודה לא רעה בכלל בסיקור האירוע.

שלושה דברים הפריעו לי מאז ומתמיד בסוני אריקסון – השקע, כרטיס הזיכרון ומצב הטיסה, כחלק מהאיחוד עם סוני הגיעו כל המכשירים עד היום עם הממורי סטיק ככרטיס הזיכרון של מכשירי ס.א, לחסידי ס.א זה לא משנה כל כך, אבל מי שנוהג לדלג בין מכשירים של יצרנים שונים נאלץ להחליף בכל פעם את כרטיס הזיכרון שלו, היה נחמד לשמוע שס.א ירדה סוף סוף מהעץ הזה והחליטה ללכת על כרטיסי ה SD הסטנדרטיים והנפוצים יותר. מצב הטיסה גם הוא אחד הפיצ'רים המעצבנים שכן בניגוד למכשירי הנוקיה למשל שפשוט נועלים את משדר הסלולר, בסוני אריקסון נוהגים לנעול את כל המכשיר ולאפשר רק גישה לנגן ה mp3. זה אומר שבמצב טיסה אי אפשר להשתמש במצלמה או להשתמש במשחקים השונים, לצערי לא הספקתי לבחון לעומק אם הנושא הזה נפתר במכשירים החדשים, אבל כשניסיתי להדליק שם מכשיר ללא כרטיס SIM לא הצלחתי להמשיך להשתמש במכשיר.

אבל, הדבר שהכי מרגיז אותי במכשירים של ס.א זה ההתעקשות שלהם על שקע אחד רב שימושי – אותו שקע משמש גם להטענה, גם לאוזניות / דיבורית וגם לחיבור למחשב – הווה אומר שבכל רגע נתון ניתן לעשות רק פעולה אחת. מבין כל המכשירים ברפרטואר שהוצג היום, רק למכשיר אחד (W995) קיים שקע 3.5 ולדברי מיקי ברקן לא רק שזה לא חיסרון אלא זה אפילו יתרון. ובכן מיקי, חשבתי על זה קצת, אפילו הבנתי מאיפה הטיעון הזה שלך מגיע ואני עדיין לא מסכים איתך.

אני משתמש עיסקי שנמצא הרבה בנסיעות, השילוב של ה N95 ביחד עם הנטבוק שלי הוא הדבר הכי נוח שיש לדעתי – אני עולה לרכבת, מחבר את האוזניות למכשיר, מחבר את המכשיר למחשב כמודם ומתחיל לגלוש. צריכת הסוללה היא מטורפת במקרים שכאלה ולכן צריך לחבר את המכשיר גם להטענה (האמת שה N95 קצת מעצבן בקטע הזה, כי הרי היו יכולים לאפשר לי להטעין את הנוקיה דרך חיבור ה USB הקיים ולא עשו זאת). זו צורת המחשבה והשימוש שלי ואני מניח שאני חוטא באותה יהירות של אותו כתב שניסה לשכנע את אחת הנציגות שהסאטיו הוא מאוד נחמד אבל הוא עדיין לא אייפון. בסופו של יום, סוני אריקסון ממתגת את עצמה לכיוון הצעיר יותר – בני נוער וחיילים בעיקר – ואלה, לרוב משתמשים בשקע לטובת טעינה בלבד (והלוואי והיו מתחילים להשתמש גם באוזניות במקום להשמיע מוזיקה לכל הרכבת בקולי קולות). אני מניח שזו הסיבה שבס.א לא רואים צורך להוסיף שקע 3.5 או לחלק את השקעים ועדיין, אני לא מסכים.

לא מזמן הוציאה אפל לאוויר העולם את האיפוד שאפל החדש, זה שהוא כל כך קטן עד כדי כך שאת שבב ה DRM נאלצו להעביר אל האוזניות ובכך אילצו את בעלי המכשיר להשתמש באוזניות המסופקות ובהן בלבד. אז נכון, בניגוד לאפל שמכריחה את משתמשיה לרכוש רק אוזניות שלה בחרתם לספק מתאם יעודי לשקע 3.5 שמתחבר אל השקע הייחודי שלכם, רק שהבעיה לרוב, טמונה בשקע עצמו. לא היו לי הרבה מכשירי ס.א בחיי, אבל מאלה שהיו לי ומשיחות שהיו לי עם חברים שיש להם כולנו חווינו בשלב זה או אחר את אותה הבעיה – היות והמגעים כל כך קרובים לפני השטח של הסלולר, מהר מאוד החריצים מתמלאים בג'יפה, המגעים מתלכלכים ופתאום השקע מפסיק לעבוד. כשמחברים את המכשיר אל החשמל הוא הופך להיות אורגן אורות כי כל רגע הוא יוצא ונכנס ממחזור טעינה – וכשיש בעיה במגעים, זה פוגע בכל היישומים – פתאום יש בעיות עם המוזיקה, הדיבורית מפסיקה לתפקד וגם החיבור למחשב כבר לא משהו. הפיתרון שלי בשלב הזה היה מאז ומתמיד לקחת מברג שענים ולעבור חריץ חריץ ולהבריק את המגעים – זה החזיק לתקופה מסויימת ואז חזר טקס ההברקה על עצמו.
לחילופין, אם איבדת את המתאם ל 3.5 חיבור אוזניות הופך להיות משימה כמעט בלתי אפשרית. אין לי מושג כמה עולה כבל שכזה, אבל בפעם האחרונה שנתקעתי בלי מטען של ס.א וניסיתי לרכוש אחד מאורנג' הם רצו עליו קרוב ל 200 שקלים, אני מניח שהמתאם הוא זול יותר, אבל מהיכרותי עם הגרידיות של חברות הסלולר סביר להניח שאובדן / הרס של מתאם שכזה יעלה למשתמש הרבה מאוד כסף (או פחות מ 2 דולר אם הוא ירכוש בדילאקסטרים) .

לדרג את הפוסט
0

Comments

6 תגובות על “מחשבות על סוני אריקסון”

 1. תמונת פרופיל של kavod
  kavod

  אם כבר DE עדיף לדעתי לרכוש גם אוזניות בעוד 2 דולר.
  http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.23534

 2. אתה די צודק אבל,
  העובדה שהחיבור למחשב מאפשר להטעין זה יתרון די רציני מכיוון שבנוקיה חייבים להשתמש גם במטען וגם חיבור למחשב.
  בכל מקרה ניתן להשתמש באוזניות BT כך שניתן להטעין את הטלפון לחברו למחשב ולהאזין למוזיקה בו זמנית.

 3. אני חובב סוני אריקסון מזה שנים רבות, וגם אני מודה שכבר לא מעט זמן ההיצע שלהם חלש. אני לפחות לא מוצא אצלם מכשיר ממש אטרקטיבי. אבל יש לי כמה הערות לדברים.
  1. מצב טיסה – לי יש היום K530 ובמצב טיסה כל פעולות המכשיר זמינות (חוץ מחיוג כמובן…). זה כולל משחקים, יומן וכו'.
  2. ראיתי שאפשר להשיג מטען עם חיבור pass-through – כלומר אתה יכול להטעין וגם לחבר התקן נוסף בו זמנית – אוזניות או כבל נתונים.
  3. מתאם אוזניות חדש אולי עולה באורנג' כמו כליה, אבל באיביי אתה משיג מתאם+אוזניה בדולרים בודדים.

  אגב, מה שמפריע לי בחיבור האוניברסלי של ס"א זה שהוא לא מספיק יציב, והתקע לפעמים יוצא מהמקום כשהמכשיר בכיס. מטריד כשהולכים ברחוב עם אוזניות.

 4. תמונת פרופיל של אורן
  אורן

  גם לי היה את המכשיר ELITE איזה פרה היסטוריה!!! איך התבאסתי שהוא נשבר לי!
  לגבי מה שכתבת על פלאפון- נכון ולא נכון , הם אומנם האחרונים אולי שהשיקו את הרשת אבל הפריסה שלה בעיני היא הטובה ביותר.

 5. תמונת פרופיל של אחד שמבין
  אחד שמבין

  השרת של פלאפון אומנם משווקת כ GSM, אבל למעשה לא תומכת ב GSM, היא רשת דור 3.5 (בלבד, בניגוד לאחרות שיש גם FALLBACK ל GSM) שזהה לתחרות, HPSDA או איך שלא קוראים לזה.

  1. תודה, לא ידעתי את זה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *