במיקרוסופט חושבים שאתם מטומטמים

החודש, לפני חמש שנים, יצאה הגירסה השישית של תוכנת המסנג'ר של מיקרוסופט. אחד הפיצ'רים היותר חביבים הייתה האפשרות להזמין את בן הזוג לשיחה למשחק משותף. היו כחמישה או שישה משחקים, מביניהם היה זמין לישראלים רק אחד – איקס עיגול. הסיבה הייתה שבמיקרוסופט רצו להעניק לכל משתמש את המשחקים מותאמים בשפה שלו ונראה להם שהישראלים לא יצליחו להתמודד עם דמקה באנגלית למשל.

5 שנים עברו מאז, msn מיתגה את עצמה מחדש ונקראת כיום Live, החברה שמאחור היא אותה חברה והמטומטמים שבראשה עדיין אותם מטומטמים.

גירסת העברית של השירותאתמול ניסיתי להוריד ולהתקין את הלייב רייטר על גבי מחשב שמריץ חלונות XP בעברית. חיפוש בגוגל אחרי Live Writer הוביל אותי אל הבלוג של צוות הפיתוח של הרייטר שבראשו לינק בולט להורדה. זה היה פשוט חשבתי לעצמי כשלחצתי על הלינק באופטימיות כלשהי. טעות מסתבר, במקום לקבל את דיאלוג הורדת קובץ הופנתי לאחר כבוד אל שירות לייב המקומי בעברית. אותו אתר טרח לפרט בפני את רשימת הקבצים שמיקרוסופט החליטה שאני ארצה להוריד. הרשימה כמובן מצומצמת מאוד ומאפשרת להוריד אך ורק את המסנג'ר, את תוכנת הדואר ואלבום התמונות.

הגירסה האנגליתמנהג מגונה עשו להם מיקרוסופט – לכרוך הכל ביחד. אם בעבר בשביל מסנג'ר היינו מורידים רק את הקובץ של המסנג'ר הרי שכיום מורידים תוכנת התקנה מתוחכמת שמאפשרת לכם לבחור מה ברצונכם להוריד ולהתקין על המחשב.הורדתי את תוכנת ההתקנה בתקווה שמיקרוסופט בחרה לייצר תוכנה אחת אחידה שתאפשר קצת יותר אפשרויות כגון לבחור למשל את שפת ההתקנה / הממשק. טעות הייתה בידי כמובן, את התוכנה מקבלים כמובן בשפה העברית ללא כל יכולת להחליף. כל תוכנת התקנה מקומית מציעה כמובן להורדה אך ורק את התוכנות בשפה המקומית. במילים אחרות, מי שגר בארץ הקודש, לא יכול להוריד ולהתקין את הרייטר מהשרתים של מיקרוסופט.

כשמנסים להיכנס לגוגל, הפניית ברירת המחדל מתבצעת על סמך הגדרות הדפדפן. לרוב, משתמשים ישראלים מופנים לגירסה המקומית של גוגל(co.il) אבל בכל שלב ניתן לעבור אל הגירסה העולמית של (com). מי שבחר להגיע אל הגירסה העולמית יוכל לבחור האם הוא מעונין לקבל את ממשק המשתמש בעברית או באנגלית (או בעשרות שפות אחרות). כאן למשל, נבדלת מיקרוסופט מגוגל. בניגוד לגוגל שמתירה את הבחירה אצל המשתמש, במיקרוסופט משאירים את הבחירה אצל ההנהלה. המשתמש, לדעת מיקרוסופט, לא מספיק חכם כדי לדעת מה הוא רוצה ולכן מיקרוסופט תבחר בשבילו ותמנע ממנו כל אפשרות שינוי.

בגירסה העברית של השירות של מיקרוסופט אין שום לינק להגדרות, שום אפשרות לקבל את הממשק העולמי, בדיוק כמו עם המסנג'ר לפני 5 שנים, מי שירצה את הקובץ יצטרך לאלתר ומי שלא יודע לאלתר יגלה שהתקנת תוכנות של Live היא כמעט בלתי אפשרית.

עד חלונות XP יצאו כל הגירסאות של חלונות בשתי מהדורות – מהדורה לוקאלית ומהדורה תומכת שפה. המהדורה הלוקאלית הייתה מתורגמת לחלוטין בעוד שהמהדורה הלוקאלית הייתה לחלוטין באנגלית אך תמכה בשפה המקומית. רק ב Xp נפל בסוף למיקרוסופט האסימון והיא התחילה לייצר מהדורה אחת עם אפשרות תמיכה בכל השפות. בויסטה, כבר בוצע איחוד ותקליטור ההתקנה מאפשר להתקין הן את הגירסה המקומית והן את הגירסה התומכת.

עצוב לראות שלמרות שמדובר באותה חברה, היא מתעקשת לבצע את תהליך הלמידה מחדש בכל חזית. לינק המאפשר לשנות את הגדרות המיקום הוא לגמרי לא בעייתי, מה גם שמדובר במוצר שנועד מראש למשתמשים קצת יותר מתוחכמים, רובם כאלה שעובדים עם ממשקי משתמש באנגלית כי זהו בדיוק המוצר. לזכותה של מיקרוסופט יאמר שלמרות שהמוצר לא תומך רשמית בעברית, הרי שעברית נתמכת בו מצויין.

אז איך להוריד?
הוספת שפההלינק מהבלוג מוביל לעמוד הזה של מיקרוסופט, שהוא כאמור תלוי שפה. מי שמשתמש בפיירפוקס לא יתקל בבעיה, הוא יגיע ישירות אל העמוד באנגלית. מי שמשתמש באקספלורר (6 או 7 בעברית או באנגלית) יגיע אל העמוד על סמך השפה העליונה ביותר ברשימת השפות הנתמכות בדפדפן שלו. כל זמן שלא נעשתה שם הוספה ידנית מופיעה שם רק השפה העברית ויש להוסיף את השפה האנגלית (האמריקאית למעשה) ולקדמה למעלה. פעולה זו נעשית ע"י כניסה אל מסך האפשרויות של הדפדפן (tools–>internet options) ובחירה בשפות (languages). בחלונית שנפתחת יש ללחוץ על כפתור ה Add ולהוסיף את אנגלית אמריקאית. לאחר ההוספה, יש לסמן את האנגלית וללחוץ על כפתור ה Move Up כדי להגדירה כשפה הראשונה. לאחר מכן, ניתן יהיה בקלות להגיע אל העמוד הלז. למעשה, מעכשיו, בכל אתר שאליו תתבצע גישה עם הדפדפן יוצג האתר המקורי ולא הגירסה הלוקאלית. כדי לשנות את זה, צריך לחזור על הצעדים, לבחור בעברית ואז על Move Up כך שהעברית תהייה הראשונה.

בכל מקרה, למי שאין כוח למשחקים, הלינק להתקנה יושב כאן, נסו ותהנו.

לדרג את הפוסט
0

Comments

3 תגובות על “במיקרוסופט חושבים שאתם מטומטמים”

  1. תמונת פרופיל של דרור
    דרור

    ניצן, יש טעות בטקסט: "שהישראלים כתבה בחיים ברשת עם דמקה באנגלית למשל."

    1. צודק, תיקנתי, תודה

  2. בפיירפוקס 3 בעברית אין אפשרות לבצע חיפוש בגוגל דוט קום. עוד משהו מעצבן בנושא…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *