iכזבה? לגמרי מהלך עיסקי

ההייפ סביב אירוע ההשקה של אפל אתמול וההתרגשות לקראת ההכרזה המצופה על האיפון 5 מזכירה את הבדיחה על העארס שמתאבד על ידי קפיצה מהאגו לאיקיו. אנשים כל כך ציפו לבואו של האיפון 5 והרשת הוצפה בשלל ספקולציות לגבי המכשיר החדש – ולבסוף – אפל הכריזה על ה 4S ואיכזבה את כולם.

הציפיות השתנו מאדם לאדם, סרטוני קונספט מופרכים יותר ופחות הסתובבו ביוטיוב ומעל לכל המקהלה המגוחכת הזו ניצחה ה"תקשורת" עם שלל מאמרים שריכזו את שלל השמועות כאילו היו מקורות מידע מהימנים. האמת, שכל מי שמסתכל על ההתנהלות של אפל בשנים האחרונות היה אמור להבין שאין שום מצב שאפל תחשוף את האיפון 5, לא בשלב הזה. האיפון 4S הגיע כי זו הטקטיקה של אפל מאז האיפון הראשון, כי זה בדיוק הזמן בשבילו.

כשיצא האיפון הראשון, הוא נמכר עם תג מחיר של 500-600 דולר (8 – 4 ג'יגה), חודשיים לאחר ההשקה, כאשר הרגישה אפל שמיצתה את שוק המאמצים המוקדמים הורידה החברה את מחיר המכשיר ב 200$. הלקוחות שכבר קנו את המכשיר היו ממורמרים וכעסו (ובצדק) וסטיב אפילו טרח להתנצל והציע פיצוי של 100$ בחנות של אפל.

האיפון הראשון הוחלף על ידי האיפון השני שנקרא גם iPhone 3G. הסיפרה 3 לא הגיעה מהיותו השלישי אלא כציון על העובדה שבניגוד לאיפון הקודם שפעל על רשת ישנה, האיפון השני עובד על רשת ה 3g. עברה לה שנה נוספת והינה שוב כנס השקה. הפעם אפל הציגה את האיפון 3GS – אותו עיצוב, אותה ניראות, רק יותר מהיר.
האיפון הרביעי הוא אכן האיפון הרביעי בסידרה, אבל הוא גם הראשון שנשא מספר שמייצג את מספרו בתור. האיפון הראשון שווק כאיפון והכינוי "הראשון" הוצמד לו רק בדיעבד כאשר אפל הציגה את ממשיכיו. האיפון השני מעולם לא נקרא השני וגם השלישי שאכן נשא את הסיפרה 3 בשמו, עשה זאת רק כי הוא גירסה משודרגת של הדגם הקודם.

וכך, שנה לאחר מכן (למעשה שנה ושלושה חודשים) שוב טקס השקה ואם אחרי ה 3G בא ה 3GS הרי שאחרי ה 4 צריך לבוא ה 4S – הגירסה ה"מחוזקת" של האיפון הרביעי.

המחשבה הנפוצה היא שאפל מוציאה כל שנה דגם כדי שמעריציה המושבעים ישדרגו את הדגם שבידם, אבל למעשה, מלבד קומץ פנאטים בעלי כיס עמוק מספיק, לא כך הדברים מתנהלים. בארה"ב (בדומה לישראל) המכשירים נמכרים במחיר מסובסד אצל המפעילות ביחד עם חוזה לשנתיים. זה אומר שאנשים שקנו את האיפון 4 עדיין לא סיימו את החוזה שלהם, אבל אלו שעדיין מחזיקים במכשירי ה 3GS (והקומץ שעדיין מחזיק ב 3G) כבר מוכנים ומזומנים לרכוש מכשיר חדש של אפל.

איפון 4S פה לא כי באפל לא רוצים לעשות את האיפון 5 המהולל. איפון 4S פה כי יש עדיין נתח שוק פוטנציאלי ענק של אנשים שיקנו אותו כשלב עד שיצא האיפון 5. אפל יודעת שכשיצא האיפון 5 יבוא גל עצום של קונים, אבל רגע לפני שאלו מסתערים, למה לא, בדיוק כמו עם האיפון הראשון, לעשות קופה על אלה שעוד לא הבינו את זה?

אפל איכזבה? רק את מי שלא למד מלקחי העבר.

לדרג את הפוסט
0

Comments

2 תגובות על “iכזבה? לגמרי מהלך עיסקי”

 1. תמונת פרופיל של איתי נתנאל
  איתי נתנאל

  קצת קשה לי עם המשפט שלך ״כל מי שמסתכל על ההתנהלות של אפל בשנים האחרונות היה אמור להבין שאין שום מצב שאפל תחשוף את האיפון 5, לא בשלב הזה״, במיוחד כשאתה לא מסביר למה באמת אין מצב כזה.
  הרי אחרי האייפון הראשון לא היה 2S.

 2. תמונת פרופיל של גלית
  גלית

  תכלס, כל טכנולוגיה חדשה שיוצאת לשוק יוצאת במחירים מטורפים ומהר מאד זה יורד… כך שבאמת אין מה למהר.

  לי יש NOKIA E72 לאחרונה עברתי מחברה סלולרית אחת לאחרת ושדרוג, הייתה אחת האופציות.
  אבל בשורה התחתונה, נאמר לי בשתי החברות שהמכשיר שלי יותר טוב מכל המכשירים המתקדמים ושזה ממש לא כדאי.
  אז אני שואלת… כולם כבר יודעים שכמה שהטכנולוגיה מתקדמת, ככה יורדת איכות החומר… אז למה???
  אייפון 1234 מה שתחליט…. למה???
  כאילו הלווו… כולה טלפון, מחשב או שניים יש היום לכול אחד בבית ובעבודה… למה צריך להשתגע?
  ולשלם מחירים כאלה מטורפים… אנשים תהנו מהטכנולוגיה, אבל אל תתנו לה לעלות לכם לראש!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *