המגדל של תמר

המגדל של תמר

אז אחרי הפרצוף הקריפי שהתנוסס בוויקיפדיה עם קריאה נרגשת מהמיסד, החליטו ככל הנראה לפלח את שוק התרומות ולכתוב מכתבים אישיים מהעורכים המקומיים, וכך, כשנכנסתי אתמול אל וויקיפדיה פגשתי את הפנים של תמר הירדני.

בקריאתה הנרגשת, מספרת לנו תמר על הילדים בגן שניסו לבנות מגדל קוביות וזה כל פעם נפל עד שבאה ילדה אחת והסבירה להם על החשיבות של בסיס רחב. חבל לי רק שתמר וחבריה בוויקיפדיה לא מצליחים להבין את מה שהילדים בגן הצליחו להבין – חייבים בסיס רחב.

תמר מנסה להמשיל את וויקיפדיה למגדל עצום של ידע הנשען על בסיס רחב, אבל לא משנה עד כמה הבסיס רחב, זה לגמרי לא משנה כאשר היסודות רקובים והכל נבנה בשיטת הסמוך.
השאלה בוויקיפדיה היא לא כמה ידע יש לך אלא כמה פז"ם יש לך, כמה ערכים ערכת, בכמה דיונים השתתפת וכמה וויקיפדים אחרים הצלחת להפוך לחברים טובים.

מדי פעם יגיע אדם חדש לוויקיפדיה, ובנסותו לבנות עוד נדבך במגדל הידע הוא ינסה להניח יסודות, יבנה את הערך, ישכלל אותו לכליל השלמות (לדעתו לפחות) וישב לנוח על זרי הדפנה.

אבל וויקיפדיה ישראל היא מיקרוקוסמוס ישראלי, ובדיוק כמו שבכרמיאל מתנגדים לכניסת ערבים ובדרום תל אביב מתנגדים לכניסת פליטים – בוויקיפדיה מתנגדים לכניסת וויקיפדים חדשים, והתוצאה – בעבור אגו ואגו בלבד ערכים נמחקים בהינף יד.

מדי פעם יצא לי לבקר בוויקיפדיה האנגלית, עבור חלק מהערכים מתנוססות אזהרות גדולות בראשן – ערך זה אינו מלא, ערך זה כתוב מגמתית ושאר אזהרות שבאות להודיע לקורא שהערך הספציפי בו הם מבקרים אינו עומד בסטנדרטים של ערך אנציקלופדי אלא נכתב על ידי בעלי אינטרסים או שהוא עדיין בשלבי עריכה. משום מה מעולם לא נתקלתי בהודעה שכזו בערך בוויקיפדיה העברית. מדוע? כי ברגע שמישהו שאינו וויקיפד מוכר מנסה לפתוח ערך חדש דינו מחיקה. אם לכותב יש מזל הערך יסומן כמועמד למחיקה ויתנהל סביבו דיון מקיף בעמוד השיחה, אם לא – הערך פשוט יעלם אל תהום הנשיה.

הקטע העצוב הוא שעבור וויקיפד טרי שלא מכיר את המערכת ולא יודע כיצד היא פועלת זו גזירה שקולה. הוא לא מכיר את עמוד השיחה, הוא לא יודע שעליו להיכנס לשם, לשכנע שהערך כן לגיטימי, להבין איפה הליקויים ולהשתתף בביצה הפוליטית המסואבת של וויקיפדיה.

אז תמר, אני שמח שהילדה שלך הולכת לגן, אבל לפני שאת מנסה למכור לי את הסיפור של המגדל אל תשכחי לספר גם איך התארגנתם כל ההורים כדי להרחיק מהגן שלכם ילד של מהגרים. אבל למה להיטפל לקטנות, סך הכל גם אחרי שהסבירה לילדים כיצד לבנות מגדל כשורה הם השאירו אותה בחוץ ולא הזמינו אותה לערום איתם קוביות.

אז לפני שאת פונה אלי בקריאה אישית ומבקשת את כספי, אנא, עשו בדק בית מקיף בביתכם, נקו אותו, הפרידו את המוץ מהתבן והפכו את וויקיפדיה ישראלית לדוגמא להתנהלות תקינה, כי במדינה שבה הסיאוב לוקח ממני את הכסף בכוח, אין לי שום חשק לתרום מהקצת שעוד נשאר לי לגוף שמתנהג באותה הצורה בדיוק.

לדרג את הפוסט
0

2 תגובות על “המגדל של תמר”

  1. אני לא יודע מה המדד למחיקת ערכים, אבל אני מוכרח לציין שבמספר מקרים של ערכים שאני פתחתי וערכים שעקבתי אחריהם מרגע הופעתם לראשונה, הם לא נמחקו, למרות שלא תמיד הם היו מקיפים ומלאים כפי שאפשר היה לצפות מערכים בוויקיפדיה. כן, יש שם גם אנשים נחמדים בתוך כל ההמון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.