השטיקים של יאהו

החברה הטובים ביאהו, החליטו שהם רוצים להיכנס גם לעיסקי הטלוויזיה, אמרו ועשו והעלו שירות חדש אשר מאפשר להוריד תוכנה, להתקין על המחשב, לחבר לטלוויזיה ולהתחיל להנות.

עד כאן, הכל טוב ויפה, בסך הכל הנה תוכנה קלה ופשוטה שמנסה לספק איזושהי תחרות למדיה סנטר של חלונות – ממשק נוח, אפשרות לצפות בתמונות, בסרטים ולהקשיב למוזיקה. כל מה שצריך זה מחשב עם כרטיס קול כרטיס מסך עם יציאת טלויזיה וכמובן כרטיס טלויזיה.

אבל, פה מתחילות הבעיות. ראשית, בגלל עניין של זכויות יוצרים וכדומה התוכנה הזו זמינה למשתמשי ארה"ב בלבד. אומנם את הקובץ ניתן להוריד ואף להתקין אבל ניסיון להריצו יקפיץ הודעת שגיאה המכריזה כי כתובת האיפי נבדקה ואינה תקינה. אפשר לסדר את זה בעזרת פרוקסי או משחק בהגדרות, אבל הדרך הכי משעשעת לעקוף את כל הסיפור הזה היא פשוט לנתק את המחשב מהאינטרנט בזמן האיתחול של התוכנה ולאחר מכן לחבר אותו בחזרה.

הבעיה השניה, והיא זו שמרתיחה אותי עוד יותר, הינה העובדה שיאהו לא טרחו לפתח את התוכנה אלא רכשו מוצר מוגמר – meedio, אחת התוכנות המובילות בתחום עבור מחשבים המריצים חלונות, למרות היותה תוכנה בתשלום (כ 50$).

שוב, לכאורה נשאלת השאלה – מה הבעיה, כמו עם סיפור הקונפביולטור, יאהוו רכשו תוכנה שעלתה כסף ועכשיו מציעים אותה בחינם. בתאוריה, זה נכון – התוכנה אכן חינמית, אך יתרונה של meedio לא היה מצוי בתוכנה אלא בקהילת המשתמשים הענקית שלה ויכולת ההתאמה האישית שלה. המאגר של meedio, המכונה Maid, מכיל אלפי תוספים וסקינים אשר פותחו על ידי הקהילה על מנת להעשיר את התוכנה ולהעניק לה פונקציונאליות נוספת. בין התוספים הקיימים ניתן היה למצוא תוספים אשר יבאו מידע מ IMDB עבור סרטים שנמצאו בכונן הקשיח, מידע על תוכניות טלוויזיה, קוראי RSS מותאמים ועוד שלל תוספים שאיפשר להפוך את המחשב האישי לתחנת טלוויזיה מושלמת. נכון לעכשיו, התוכנה שיאהו מציעה לגולשיה אינה מכילה תמיכה בתוספים או בעיצוב הממשק והקהילה עצמה יושבת על קוצים שכן בהודעה שנמסרה למשתמשי meedio, מסתבר שגם מאגר התוספים וערכות העיצוב הולך להעלם – כפי שכבר הועלמה התוכנה המקורית (ניתן להוריד מכאן לבינתיים).

ואם שתי הבעיות הללו אינן מספיקות, הרי שגם התמיכה בשפה כמו עברית לוקה בחסר. פה ניתן לומר שזה לא היה כל כך שונה גם ב meedio, אך המיקום שבו שומרת התוכנה של יאהו את קובץ ההגדרות שלה הינו תיקיית הגדרות המשתמש במחשב. אם שם המשתמש הינו בעברית – הרי שהתוכנה לא תצליח לאתחל את עצמה.

בכל אופן, שני דברים חביבים כן ניתן למצוא בתוכנה של יאהו, הראשון – שילוב של פליקר ואלבומי התמונות של יאהו אל תוך מנגנון התמונות מאפשר לראות שלל תמונות ומצגות ישירות על מסך הטלוויזיה. שנית – באגף הווידאו של התוכנה מצוי מנוע חיפוש שיודע לחפש סירטונים ברשת ולהציגם ישירות על מרקע הטלוויזיה.

בשורה התחתונה, ניתן לומר שיאהו הפגינו פה אקט של ביריונות רשת במסווה של טובת הכלל, השאלה הנותרת היא האם יאהו תחליט לאמץ את הקהילה של meedio ולאפשר תוספים וערכות עיצוב, או שמא תחליט להשאיר את הגולשים עם מוצר מינימאלי וחסר כל תועלת.

לדרג את הפוסט
0

Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *