לפני כשבועיים שאל עידו קינן בקבוצת הדיון של וורדפרס אם מישהו מכיר דרך לסמן זכויות יוצרים בנפרד עבור כל פוסט. זו פחות או יותר הייתה יריית הפתיחה לתוסף הראשון שלי.
אם הכל ילך חלק, התוסף הזה ישוחרר ככל הנראה ביום שבת, בהתחשב בעובדה שהוא פותח בעיקר במהלכן של נסיעות רכבת תחת הטירוף של ההשקה של nana10, אני חושב שזה זמן פיתוח לא רע בכלל, במיוחד בהתחשב בעובדה שמדובר בתוסף ראשוני.

בדיון שהתפתח אצל גל מור על ההשקה של נענע 10 אמר חנן כהן:

לחלוטין בלי לדעת את העובדות, יש לי תחושה שאנשי הטכנולוגיה היו נגד עלייה עכשיו ואנשי הכסף כן. ואנשי הטכנולוגיה עכשיו צריכים לעמוד מול המשתמשים הזועמים.

חנן צודק, פעמיים, אבל צודק גם רן בתשובתו:

בלי לדעת את העובדות, זה לדעתי תיאור הולם של ההשקה של כל מוצר שאי פעם הושק בהיסטוריית ההשקות של מוצרים.

קשה לצוות פיתוח לשחרר, עוד סיבוב תמיד נשמע כמו רעיון טוב ובכל סיבוב שכזה צפות עשרות בעיות ועשרות רעיונות נוספים, למעשה, אם לא היה נקבע איזשהו דד ליין, סופה של נענע בוודאי היה נסגר כמו מקו של קשת שהיה אמור לעלות בהתחלה באיזור אוגוסט 2007, אחר כך הבטיח אי שם באפריל 2008 שהוא אוטוטו עוד שבועיים עולה והנה, הוא עדיין לא באופק. ככה שבסופו של דבר, ההחלטה של "קדימה, דדליין ועולים" אף פעם לא תבוא מצוות הפיתוח אלא דווקא מצוות המכירות, בעיקר בגלל אופי הפעילות שלהם. חלק מהשינוי בנענע 10 מתבטא גם בבאנרים, שצומצמו במידה ניכרת (אם כי יש שיגידו שלא מספקת) ולשינוי הזה, שהפירוש שלו מתבטא באלפי שקלים בכל יום חייבים להערך מראש וחייבים לקבוע עבורו תאריך יעד.

להגיד שאני מרוצה מזה שעלינו בחמישי בלילה? מזה שלא ממש היה למי מאיתנו סוף שבוע כי טיפלנו בתקלות מהסוג שעידו קינן כל כך אוהב (ויותר חמורות מבעיות המחיקה של ירון)? או מההתנפלות האוהדת בפורום משוב? לא ממש, לדעתי היה מקום להאריך לפחות בכמה ימים את הבטא, אבל מצד שני, וכבר אמר חנן, לא אני קובע מתי עולים.

וזה מחזיר אותי אל התוסף שלי, תוסף שהוא יחסית פשוט, קצת פחות מ 500 שורות קוד כולל התיעוד (ואני אוהב לתעד באריכות) באמת שאין שם משהו מסובך, רוב הזמן למעשה "התבזבז" על קריאה של מסמכי תיעוד וחיפוש ברשת ולאו דווקא על הכתיבה עצמה שהייתה יחסית פשוטה.
ובסופו של דבר, התוסף גמור – זהו, הוא עובד ובתכלס אפשר להוריד, להפעיל ולהתחיל לשייך לפוסטים רשיונות. אבל, וזה חתיכת אבל – סוף, כמו שאומר השיר, הוא תמיד התחלה. כמות הזמן שהעברתי בלכתוב ולבדוק את התוסף הזה נראית לי כרגע כחלק הזניח ביותר בכל התהליך, ודווקא החלק הבא, של הליטוש, הפיצ'רים הנוספים וכן הלאה דווקא זה הולך להיות החלק המהותי באמת.

כך למשל, פיתחתי את התוסף באנגלית ולא בעברית כי הרבה יותר קל לי לכתוב כך קוד בצורה זריזה ולשנות על המקום. זה אומר שלא הטמעתי אפשרויות של תמיכה בתרגום אבל זה כן משהו שהייתי רוצה לעשות. עידו הציע את האפשרות לשייך רשיון לפי קטגוריה, ורן הציע להוסיף לתגיות המטא שבהדר גם את נושא הרשיון. בסופו של דבר, עוד לפני שעליתי כבר אני מוצא את עצמי עם רשימת מטלות ל"אחר כך", רשימה שדי ברור לי שאם אני אתחיל ליישם אותה עכשיו, התוסף הזה לא יראה אור בקרוב. וכך, קצת כמו הפירסום, קבעתי לי סוג של דדליין ליום שבת, שבו אני אשיק את גירסתו הראשונה של התוסף כדי שיהיה אפשר להתחיל לעבוד על ההמשך.

וכאן בדיוק מתחילה הבעיה, עד כמה שאני חושב שהתוסף כבר כמעט גמור אני בטוח שלכל מי שינסה אותו תהייה תגובה על האיכויות שלו, או רעיונות להמשך, או תלונות על למה זה ככה ואני די משוכנע שחלק גדול מהסעיפים שיעלו הם מסוג הדברים שאני לא חשבתי עליהם, שנראו לי כל כך טרוויאלים בשלב הפיתוח או שלגמרי הצליחו לחמוק מעייני בעיקר בגלל שהן העיניים היחידות שבוחנות ולהביט אל מחוץ לקופסה זה אחד הדברים הכי קשים כשאתה נמצא בתוכה.

בסופו של יום, לא משנה אם מדובר בתוסף קטן לוורדפרס או בנענע 10, מגיע השלב שבו חייבים לשחרר ולקבל את העין החיצונית, את נקודת הראייה ההיא מבחוץ שלא הייתה מעורבת בתהליך, שלא יודעת איך הדברים צמחו והתפתחו ובעיקר בגלל זה היא כל כך מועילה כשהיא מגיעה בזווית הנכונה. אז נכון שהתוסף שלי זה לא נענע, בסך הכל סוג של פסיק לעומתה, אבל ביקורת כן תתקבל בברכה ברגע שהתוסף ייצא אל האור.