מי לקח את ה Num Lock

לוג'יטק היו נדיבים מספיק כדי לשלוח אלי סט של מקלדת עכבר לבדיקה, מדובר במקלדת מדגם Mx 5500 המצויידת בשלל פיצ'רים כגון מסך LCD המציג את השעה, התאריך, הטמפ' וסופר את מספר ההקשות על המקלדת.

שמח וטוב לב חיברתי את המקלדת אל מחשב והדלקתי את המחשב. הקלדתי שם משתמש וסיסמא – וקיבלתי הודעה שהסיסמא לא נכונה. ניסיתי שוב, ומתברר שהקיי-פד לא במצב נומרי. לא היסטרי, קורה לפעמים אמרתי לעצמי ומיהרתי ללחוץ על ה Num Lock וכלום לא קרה.

פתאום, נפלה לה התובנה – כפתור ה Num Lock הוחלף במקש Backspace נוסף. ניסיתי למצוא את המקש הסורר בנקודות אחרות במקלדת אבל ללא הצלחה. יש לי מקלדת שיודעת לספור הקלדות אבל אין לה Numlk, מי הגאון שהחליט להעלים את הכפתור הזה?

חצי נואש שלפתי את הדיסק שהגיע עם המקלדת, איתחלתי אל חלונות (מזל שלא הסרתי עדייmx5500ן את המערכת הזו), התקנתי את התוכנה, איתחלתי, הורדתי עידכונים ואיתחלתי שוב. כל זה, רק כדי להגיע לממשק שמאפשר לתכנת את המקשים הפונקציונאלים של המקלדת בתקווה שזה יעבוד גם עבור הלינוקס.

אז זהו, שלא… היות ומקש ה Num Lock לא קיים במקלדת הזו, גם אי אפשר לתכנת אף אחד מהמקשים כך שיתפוס את התפקיד הזה, במילים אחרות – לא משנה מה עושים – מקש Num Lock לא יהיה פה. אגב, בחלונות מסתבר שהמקשים הללו עובדים בצורה אוטומטית כמקשי המספרים, אבל אם תנסו לחזור להשתמש בהם כמקשי חיצים (למשל במשחקים) תגלו שגם הפעולה הזו בעייתית משהו.

בקיצור, שוכבת לי פה איזו מקלדת סופר מתוחכמת שיודעת להגיד לי מה השעה וכמה מעלות יש בחדר, אבל אני לא יכול להשתמש במקשי המספרים שלה כי אין Num Lock. ועל זה נאמר – מה הועילו חכמים בתקנתם או מי לעזאזל האידיוט שחתום על המוצר הזה?

למרבה המזל, אובונטו מציעה ממשק הגדרות למקלדת שמאפשר לתכנת את פעילות הכפתורים שלה ואת דרך ההתנהגות שלה. כך למשל, ניתן להגדיר דרך אותו ממשק שהמקשים הללו יעבדו במצב נומרי תמיד.

עכשיו, אחרי שזה עובד לי, צריך להתחיל לכתוב ביקורת מוצר, בינתיים, אני רק יכול לציין שהעכבר נפלא.

לדרג את הפוסט
5

Comments

6 תגובות על “מי לקח את ה Num Lock”

 1. NumLock או CapsLock? עם הכותרת הסנסציונית כבר לרגע חשבתי שמישהו הבין שמדובר במקש עם פחות שימושים אפילו ממקש ה־SysRq. עבדת עלינו. 🙂

  בכל מקרה, אני מניח שאפשר לארגן משהו אם תערוך ידנית את פריסת המקשים בלינוקס. אני לא אקנה בחיים מקלדת שאין בה NumLock (אצלי הוא כבוי תמיד), ושאין בה מקש אנטר גדול, ו־BackSlash שמונח בשורה העליונה ליד ה־BackSpace.

 2. תודה, תיקנתי. ולא, לא קניתי, כאמור קיבלתי אותה לצורך ביקורת מוצר, מעולם לא חשבתי שמישהו יעיף את הכפתור הזה.

  בכל מקרה, כנראה שהבעיה פה היא ברמת הבקר, הכפתור שהוא בד"כ נמלוק, נקרא כבאקספייס. באשר לאנטר ולבאקספייס – הם גדולים ונוחים.
  בכל מקרה, מסתבר שמספיק לסמן את הוי ליד "אזור המספרים מתנהג כמו במק" והסיפור נגמר (למרות שעכשיו איתחלתי והוא חזר על עצמו)

 3. זוועת עולם. לעולם לא אשלם על מקלדת שאין בה כפתורי חצים/מספרים בצידה הימני של המקלדת. זה שהכפתורים האלה נמצאים ליד בתור גוש חצים וגם מקשי בקרה אף־פעם לא קסם לי, גם אני צריך את ה־NumLock.

 4. עד שקראתי את הפוסט הזה החזקתי מלוג'יטק חברה רצינית. יש לי סט נהדר שלהם – מקלדת אלחוטית כבדה ועכבר לייזר – אבל אני חייבת לציין שהולך ונעשה קשה למצוא מקלדות טובות שיתאימו לצרכים ולהרגלים שלי. למשל, האנטר הגדול, backspace שהוא פס ולא ריבוע קטן וחמקמק וכו'.

 5. צריך לשאול גם מי הדביל שהחליט שNum lock יהיה דלוק כברירת מחדל בBIOS.

  וגהערת אגב: יש לי תאוריה, מי שמעדיף את הNum lock שלו מכובה הוא מישהו שהשתמש במקלדת לראשונה לפני שהוספו את סט החיצים הנוסף, כשלמקלדת היו 10 כפתורי F בצד שמאל.

 6. עמרי, בתור אחד שהשתמש במקלדות הללו, אני מעדיף את ה Num Lock שלי דולק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *