רגרסיה טכנולוגית

כשהורי נכנסו לדירה החדשה לאחר החתונה שלהם, הם רכשו לעצמם, כמו רוב הזוגות שנכנסים לדירה חדשה, מכונת כביסה שכונתה "הדודה בלה". מדובר, ככל הנראה, במכונת כביסה של AEG ששם הדגם היה Lavamat Bella וכך זכה בכינוי "הדודה בלה" (אם מישהו מכיר את הדגם ויכול לתרום מזכרונו יבורך, בכל מקרה, עד כמה שהזיכרון שלי עוד עובד זה מאוד מאוד דומה לוידאו מתחת). המכונה הזו, הצליחה להעביר כביסה ביום במשך 20 שנה עד שהיא שבקה סופית. המכונה ההיא, שיוצרה בשלהי שנות ה 70 הצליחה להחזיק מעמד במשך כ 20 שנה בעוד שמכונת כביסה חדשה כיום לא תצלח לרוב את גבול ה 5 שנים.

מכונת כביסה של AEG – הדודה בלה


אותו דבר בדיוק קרה גם עם המקרר שקנו הורי , שסחב גם הוא כ 20 שנה, ואפילו סדרת המוצרים של white westinghouse שהביאו סבי וסבתי מארה"ב (מקרר, מכונת כביסה ומיבש כביסה) הצליחו לשרוד בצורה מפתיעה עד שנפטרנו מהם לפני כ 3 שנים. הסיבה היחידה שנאלצנו להיפטר מכל המוצרים הללו בסופו של דבר מצויה כמובן באזור של התמיכה. להשיג תרמוסטט למקרר שיוצר לפני 25 שנה, או סט מעגלים של מכונת כביסה מאותה תקופה – זה משימה כמעט בלתי אפשרית. בסופו של דבר, הסיבה שהמוצרים הללו מתו לא הייתה חלודה, קורוזיה, שחיקה, אבנית, בלאי או כל תירוץ אחר שבגינו אנחנו רצים להחליף את המוצרים כל 4-5 שנים, אלא מחסור בחלקי חילוף.

הקטע העצוב בכל הסיפור היא שזה נראה לנו הגיוני לחלוטין – אנחנו כבר לא קונים מוצר לתקופת חיים, אנחנו קונים מוצר לתקופת אחריות. אחי (ואחרים) טוען בתוקף כי כל המוצרים האלקטרונים הללו מורכבים עם סוג של מנגנון השמדה עצמית פנימי שמכוון לפי תקופת האחריות. בצורה מפתיעה למדי, המוצרים נוטים להתפגר בתוך שבוע מהיום בו התקשרו מהחברה והציעו להאריך את האחריות תמורת "סכום סמלי". גם אם לא התקשרו ואתם משוכנעים שקניתם את המכשיר רק לפני שנתיים וחצי והוא עדיין באחריות – תגלו, אם בכלל תמצאו את תעודת האחריות, כי זו פגה בדיוק לפני שלושה ימים.

כמובן שיש צורך לעשות את החלוקה לסוגי מוצרים. מכשיר כמו DVD פשוט שעולה היום פחות מ 200 שקל בסופר מתקלקל באותה מהירות כמו מכשיר מקביל עם שם מותג שעלה פי 4. העלות של התיקון בכל מקרה תהייה הרבה יותר גבוהה מאשר לרכוש חדש. מכונת כביסה או מקרר, או מדיח כלים, או תנור לעומת זאת הם רכיבים שאמורים להחזיק מעמד הרבה יותר זמן עם תחזוקה שוטפת פשוטה (כן, להחליף גוף חימום במדיח / מכונת כביסה זה לגיטימי, להחליף את כל המכונה זה לא).

במאמר הזה ב Ynet נשאלת השאלה מדוע לזרוק גאדג'טים במקום לתקן אותם, הטענה היא שה"אורך חיים של שלוש שנים" היא סוג של הונאה הנוצרת על ידי יצרני האלקטרוניקה. כמובן, שאין דינו של מכשיר סלולר כדינה של מכונת כביסה שכן הטכנולוגיה בעולם הסלולר (ושאר החפיצים) בהחלט צועדת קדימה במהירות בעוד שלא נעשה שום שינוי משמעותי במכונת הכביסה, המקרר או התנור. נכון, המוצרים כיום אולי יעילים יותר מבחינת צריכת חשמל וההתנהגות של רכיבים כאלה או אחרים אבל בסופו של דבר מאז הומצא המקרר הוא עדיין עושה את אותה הפעולה בדיוק – מקרר את המזון שבתוכו. אותו דבר נכון גם לגבי המדיח שמרתיח מים ומשפריץ אותם בלחץ על הכלים, או מכונת הכביסה שמערבבת את הבגדים עם מים וסבון ומיבש הכביסה שנושב עליהם אוויר חם על מנת לייבש אותם, בכל המוצרים הללו אין איזושהי "טכנולוגיה חדשנית" שאמורה לשכנע את הלקוח בצורך לשדרג את מכונת הכביסה שלו.

למעשה, בעוד שבעולם האלקטרוניקה הבידורית אנחנו עדים להליכי ייעול, מזעור ושאר שינויים שאמורים להפוך את המוצרים שלנו למתקדמים יותר, טובים יותר, איכותיים יותר הרי שבעולם האלקטרוניקה הביתית חל תהליך הפוך לגמרי. אם מכונת כביסה ישנה החזיקה מעמד 20 שנה, הרי שהחדשות מחזיקות 5 שנים. האם המים נעשו יותר קשים במשך השנים? האם לא מצאו את הדרך ליעל את הפעילות של מנוע חשמלי או שיטות טובות יותר למגן גופי חימום מאבנית? האם איכות הגומי (שאמורה לאטום מקררים, מכונות כביסה, מדיחים וכ') כל כך התדרדרה במשך 20 שנה עד כדי כך שהם לא מצליחים לשרוד 3 שנים ללא בלאי וקריעה? או אולי, באמת, אחי צודק והיצרנים מטמיעים במוצרים החדשים מנגנוני השמדה עצמית שכאלה, שיבטיחו שפעם ב 5 שנים נגיע אליהם ונוציא שוב מכיסנו עוד 2000 שקלים.

לדרג את הפוסט
5

Comments

7 תגובות על “רגרסיה טכנולוגית”

 1. אמן סיסטר!
  צודק מאוד.
  נתקלתי בהרבה מקרים שמכשירים חשמליים פשוט החליטו למות ללא סיבה נראית לעין, אבל ברוב המקרים ואני ואימא שלי ישבנו ופשוט תיקנו אותם (כולל התקנות של חלפים חדשים).

 2. תמונת פרופיל של רועי
  רועי

  למה לחברה עסקית למכור מוצר אחד שמחזיק לכל החיים כשיש לה אפשרות למכור ללקוח באותו פרק זמן חמישה מוצרים?

  בעולם המודרני עם החיקויים הזולים מוניטין טוב לחברה משפיע פחות ופחות על הקונים – ובמיוחד הישראלים שמוכנים למכור את סבתם תמורת מאה ש"ח פחות למוצר אלקטרוניקה..

 3. ברור שמכונת כביסה של AEG מתוצרת גרמניה החזיקה מעמד 20 שנה, בעוד שמכונה תוצרת מפעל חסר שם מסין מחזיקה 5 שנים (וגם זה בקושי).

  ודרך אגב, אין סיכוי שתמצא מכונה של AEG ב-2000 ש"ח.

 4. רועי – מהסיבה המאוד פשוטה – אם אני צריך להחליף מכונה כל 5 שנים, מי מבטיח שאני ארכוש עוד מכונה של אותו יצרן?

  מכונה שחיה 20 שנה, זה אומר לרוב חידוש אחריות כל שנה (כ 500 ש"ח), תיקונים, חלפים וכ' – והכל ע"י היצרן. אם אני פשוט זורק את המכונה וקונה אחת אחרת היצרן רק מפסיד – אלא אם אני שומר נאמנות לאותו יצרן.

  חזי – אני אשמח אם מכונה של AEG שאני אקנה היום תחזיק מעמד גם 10 שנים – אבל היא לא. את אותה מכונה בונים בסין / יפן / טאייאן ביחד עם המכונות של היצרן הסיני.

 5. תמונת פרופיל של מיטל
  מיטל

  אללי! אלו בדיוק הארגומנטים שהעלתי בפני הטכנאי. לא אתקן את המצלמה הדיגיטלית בת השלוש, אבל פאקינג מקרר חדש של אמנה שנרכש מהיבואן לפני שש שנים באלפי שקלים?! זה מבאס טילים. במיוחד כשמדובר בחפץ הכי פחות שמיש בבית. ולגבי המקרר המשרדי שציינת – גן פולני ימנע ממני תמיד לרכוש כזה, אפילו שבשביל קרטון החלב שאני מאכסנת, גם מיני בר יספיק..

  1. יש את המקררים הקטנים הללו הצבעוניים – חצי שקופים. הם מספיקים בערך לגביע קוטג', בקבוק קולה וקרטון חלב. הם גם לא יקרים מדי למיטב זכרוני

 6. תמונת פרופיל של אריאל
  אריאל

  ניצן
  המכונה המדוברת פועלת עד עצם היום ללא בעיות מיוחדות.
  ובתקווה לעוד 36 שנה .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *