כבוד בין גנבים? הצחקתם אותי

אחד הדברים שקידם בצורה ניכרת את הפצת המדיה ה"פיראטית" על בסיס רשתות השיתוף הייתה הימצאם של מקודדים מתוחכמים יותר אשר איפשרו דחיסה של מדיה לגודל סביר יותר. אומנם הדחיסה מתבצעת תוך כדי איבוד של האיכות אך כאשר מבצעים שימוש פרטני לרוב זה מספק. רוב המורידים הכבדים מסתפקים במסך המחשב ובזוג רמקולים שעלו 30 שקל, חלק נוסף אף טרח לחבר את המחשב גם לטלוויזיה – בשביל שימוש שכזה, דחיסה של סרט DVD לקובץ DivX עם פס קול סטריאופוני יספיק בהחלט. משתמשים כבדים יותר, שמחזיקים בחדר הקרנה פרטי בבית ובעבורם הדחיסה תהייה מורגשת, לרוב נמנים גם ככה על הרוכשים הלגיטימיים של המדיה. אותו דבר בדיוק מתקיים כמובן גם ביחס המרה שבין קובץ wave לקובץ mp3. כשהולכים ברחוב עם נגן mp3, ההפרשים שבין השמעה של הטרק המקורי או הדחוס בקושי נשמעים.

אז יש לנו אינטרנט מהיר, והגעה של מקודדים איכותיים הביאו להפצה מאוד מהירה של תוכן פיראטי (וכמובן שגם תוכן לגיטימי). המשתמשים הבייתיים חוגגים והתעשייה מפרסמת מספרים על הפסדים אדירים – שכמובן, לרוב אינם פרופורציונאליים לחלוטין.

לפני יומיים הורדתי סירטון כלשהו בביטורנט. כשהפעלתי אותו בעזרת נגן המדיה התנוססה לה כיתובית המכריזה על כך שהסרט קודד באמצעות מקודד בשם VodeiMP ובצירוף של כתובת להורדת המקודד.
VodeiMP

שמח וטוב לב נכנסתי אל האתר המדובר, ולאחר שקראתי את ההצהרה המפתיעה הורדתי את המקודד, התקנתי והתחלתי לצפות בסרט.

Vodei MP is available as a free download. Our software is adware, spyware, and virus free. After downloading, double click VodeiSetup200.exe to begin the quick and easy installation process.

השימחה שלי ארכה מספר שניות בודדות עד שהופיעה הודעת מערכת שהכריזה שעלי לרשום את המקודד. היות והם הכריזו על כך שהמקודד ניתן להורדה בחינם הנחתי שבסך הכל מדובר ברישום ותו לא – וניסיתי להרשם. השלב של הרישום הוא פשוט, אבל הנה מגיע הקטע המעצבן – הוא עולה 25$.

מסתבר שמישהו עלה על רעיון "גאוני" – הוא מוריד סרטים ברשת, מקודד אותם מחדש עם מקודד שהוא המציא, ומי שרוצה לצפות בסרט – יאלץ לשלם לו 25$. לא רק זה, אלא שמסכי הנידנוד הללו מופיעים בתכיפות סבילה (ואם ממזערים אותם ומגדילים את הווידאו למסך מלא הם אפילו לא מציקים) אבל, בתום תקופת ההתנסות (בערך כשעה) תקפוץ הודעה על סיום תקופת ההתנסות וחובת הרשמה.

אז הנה, כבר הורדת את רב המכר הבא, התחלת לצפות, סיימת בערך שעה מתוך השעה וחצי של הסרט – והופס, אי אפשר לצפות יותר ללא תשלום. שולף או לא שולף כרטיס אשראי?

למעשה, זה אפילו לא ממש מקודד אלא רק סוג של הצפנה. תהליך ה"הצפנה" מוסיף קטע וידאו של 7 שניות AVI פשוט עם התמונה המוצגת לעיל בתחילת הסירטון וחוסם גישה לכל שאר הסירטון. רק לאחר שהמקודד הוטמע במערכת נפתחת הגישה
לשאר הסרטון – כמובן בתשלום או בתקופת הדמו.

נכון לעכשיו, הפרטים של המפרסם הלז מוסתרים בעזרת המיסוך של גו-דאדי. יש אומנם דף ליצירת קשר אבל אני לא ראיתי פרטים לגבי הבעלים של האתר.
במילים אחרות – תשכחו מכבוד בין גנבים, הגנב הזה מצא דרך לגנוב מהגנבים.
הגונב מגנב פטור? אם יתברר ביום מן הימים שלאתר אחראית תעשיית הסרטים בכבודה ובעצמה – אני לא אתפלא. בינתיים, אם נפגעתם – האתר הזה מציע פיתרון.

לדרג את הפוסט
3.3

Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *